Topplampor till ljusstaken: så väljer du rätt spänning
Share
Det är lätt att känna igen: en topplampa i ljusstaken går sönder och hela raden slocknar. Att hitta rätt reservlampa är enkelt när du vet en sak, nämligen hur många ljus staken har. Antalet avgör vilken spänning varje topplampa ska ha.
I en vanlig ljusstake som ansluts direkt till vägguttaget sitter lamporna i serie. De delar alltså på 230 V, och ju fler ljus staken har, desto lägre spänning får varje topplampa. Därför står spänningen tryckt på lampan. Är du osäker kan du titta på den gamla lampan eller på märkningen under staken. Har en lampa fel spänning lyser den för svagt, eller så går den sönder i förtid.
Här är våra kategorier, sorterade efter hur din ljusstake ser ut. Klicka på den som stämmer med din.
Har din ljusstake 4 eller 5 ljus och sladden går direkt till vägguttaget ska varje lampa vara på 55 V. Bland våra topplampor för 5 ljus finns både klassiska glödlampor och LED.
Den klassiska sjuarmade adventsljusstaken använder 34 V per lampa. Du hittar dem bland våra reservlampor till 7-armade ljusstakar, i 3-pack eller 7-pack så att du kan byta alla på en gång.
Fler ljus betyder lägre spänning. En stake med 10 ljus tar 23 till 24 V, en ljusslinga med 16 ljus tar 14 V och en slinga med 24 ljus tar 10 V. Alla de här finns samlade bland våra topplampor för 10, 16 och 24 ljus.
Sitter det en transformator i vägguttaget gäller inte räkningen med antal ljus. Då är det transformatorn som bestämmer, och går en lampa sönder slocknar bara den. Står det 24 V på den väljer du våra topplampor för 24 V-transformator, oavsett hur många ljus staken har. En vanlig glödlampa fungerar oavsett om transformatorn är märkt AC eller DC.
Vill du byta till LED finns universallampor som klarar flera spänningar. Lampor märkta 10–55 V passar ljusstakar och slingor med 4 till 25 ljus, medan 14–55 V passar 4 till 16 ljus. De flesta kräver växelström (AC). Byt alla lampor i staken samtidigt och blanda inte LED med glödlampor. En sjuarmad stake drar 21 W med glödlampor men bara 1,4 W med våra LED-topplampor, och de blir knappt varma.
Det är klokt att ha några reservlampor hemma innan advent, så slipper du leta när en lampa ger upp. Räkna ljusen, kolla om staken har transformator och välj sedan rätt spänning. Hela sortimentet hittar du bland våra E10-lampor till ljusstakar.




